Visegrádi Projekt Monor-Opole

Összefoglaló a projekt céljairól, annak menetéről

A Monori József Attila Gimnázium 2024. évi projektje a lengyel és magyar intézmények részvételével zajlik, témája a “A lengyelek és a magyarok 20 éve az EU-ban”.

Partnerintézmény:

Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, via Kościuszki 14, 45-062 Opole (Opole).

A projektnek két fő állomása van. Az első, az előkészítő látogatás, mely Opoléban, 2024. február 19-25. között kerül megrendezésre 4 pedagógus kiutazásával.

A második lépésre június 9-15. között kerül sor. Kiutazók: 20 diák és 4 pedagógus.

1. Előkészítő látogatás Opoléban

Kiutazók: Ohár Alija, Dóczi Beatrix, Siliga Pap Irén, Hornyák Krisztina.

Főbb témák:

1. Látogatás a partneriskolában, találkozó a lengyelországi iskola igazgatójával és tanáraival. A partnerek megismerése, a projekt céljainak és lebonyolításának megbeszélése, a diákok közötti együttműködés jellegének megvitatása.

2. Tanulmányi látogatás Opoléban, workshopok és terepkutatás előkészítése a fiatalok számára.

3. A terepkutatás előkészítésének lehetőségeinek ellenőrzése a vízgazdálkodás szempontjából.

4. A tervezett célok és az elérésük módjának elemzése a diákokkal.

5. Lengyel és magyar történelmi anyagokankönyvek kidolgozása.

6. A gazdasági modul megvalósításának előkészítése, a lengyel cégek meglátogatásának lehetőségeinek felmérése.

7. Lengyel partnerekkel megbeszélés az iskolai gasztronómiai műhelyek megvalósításának jellegéről és technikai lehetőségeiről.

8. A diákok közötti együttműködés meghatározása.

• A lengyelek és a magyarok 20 éve az EU-ban”.

1. Ismerkedés, integrációs tevékenységek, iskolák, városok és országok bemutatása – lengyel és magyar diákokkal. Megbeszélés a projekt fő céljairól és a találkozó menetrendjéről.

2. “Száz év közös történelem” történelmi modul – terepszemle Opoléban, anyag- és fotógyűjtés a prezentációkhoz.

3. Történelmi műhelymunka: a történelem közös szálainak kutatása, magyar és lengyel tankönyvekkel való munka, közös prezentációk készítése.

4. Fő folyóink összehasonlítása Lengyelországban és Magyarországon (Odera, Visztula, Duna, Tisza), a környezetre gyakorolt hatásuk és a gazdaságban betöltött jelentőségük.

5. Gazdasági modul: workshopok, céglátogatás – jó példák keresése a kölcsönös együttműködésre.

6. Kulináris workshopok – mindkét ország nemzeti ételeinek elkészítése és tálalása.

7. A találkozó összefoglalása

A megvalósítás időszaka: 2024. február 1- július 31. között.

Monor, 2024. január 29.

Turáni Katalin