Balogh Gyula Munkácsy Mihály-díjas festő: “Örök emlék” című kiállítása a Vigadóban

Balogh Gyula
1 9 5 0 – 2 0 1 9
Munkácsy Mihály-díjas festőművész, Monor város díszpolgára
„Örök emlék”
című kiállítása
Megnyitó: 2021. szeptember 10.18 óra
Helyszín: Vigadó Kulturális és Civil Központ Nonprofit Kft., Monor, Kossuth L. u. 65-67.
Az időszaki kiállítás: 2021. szeptember 10. október 7-ig látható
Az állandó és az időszaki tárlat megtekinthető a Vigadó nyitvatartási idejében:
Hétköznapokon: 8.00 – 17.00
Pénteken: 8.00 – 13.00 óráig
Hétvégén: rendezvény esetén

Balogh Gyula
1950 – 2019.
Munkácsy Mihály-díjas festőművész
Monor város díszpolgára
1950. április 17-én született Budapesten. Általános iskolája a Kossuth Lajos Ált. Iskola volt. Középiskolába a monori József Attila gimnáziumba járt, Vecsésen érettségizett. Gimnáziumi évei alatt kezdett el a rajzolással komolyabban is foglalkozni. A rákoshegyi szakkör lett festői útjának elindítója. A Tóth Tibor vezette iskola nem csak a rajzolás, festés alapjait tanította meg a fiataloknak, de szellemi műhelyként pályája meghatározója lett.
A képzőművészeti Egyetemet 1975-ben végezte el, mestere Sarkantyú Simon volt. Az egyetem után is Budapesten élt, Szentendrén volt műterme.
A rákoshegyi rajzkör mindvégig bázisa maradt az egyetem mellett és utána is. A társaság a pesti műhelymunka mellett Gyulán találta meg a helyet a nyári művésztelepi munkára. A még lakott Ladics-ház, Tarr Ferenc otthona, Felek bácsi… A képek témája egyre inkább egy eltűnőfélben lévő gondolkodás tárgyi lenyomata lett. Nyaranta egy-egy hónapot töltöttek helyszíni munkával, plain air festéssel. Sőt a sok téma szükségessé tette egy helyi bázis létrehozását. Ez volt az „Ecsedi utca 24”. A témák szűkebb hazájában, Monor és környékén is visszaköszöntek.
A gyulai művésztelep mellett a helyszíni festés témája egyre többször lett ismét Monor, Vasad, Csévharaszt.
1987-ben ismét Monoron telepedett meg, a szülői ház mellett műtermet bérelve alkotott, megörökítve számtalan “Monor és vidéke” helyszínt, melyekről sorozatot is készített.
A monori helyszínek mellett a Gyulai Művésztelep arculatának formálója. Több tanítványa lett követője látásmódjának, úgy gondolkodásmódban, mint ábrázolásban. Tíz évig volt a Pesterzsébeti “Csili” Művelődési Ház felnőtt képzőművészeti körének vezetője.
Több művésztelep aktív tagjaként születtek meg a “kécskei”, “vásárhelyi”, nagykőrösi, makói, erdélyi felsőbányai, magyarláposi, firtosi képei. A festmények témája itt is a rá jellemző módon a tárgyakon keresztül mesélt el történeteket. Hogy idézzem Őt:
„Az élettörténet tárgyakon keresztül is rekonstruálható, és ha az ember ezen nem siklik át, sőt esetenként meg is szereti és részét érzi benne, akár a családi részét, akár személyes részét, majdnem önarcképszerűen van jelen.”
Balogh Gyula pályafutása során tagja volt a Magyar Vízfestők Társaságának, az Olajág Keresztény Művészeti Társaságnak, a Molnár-C. Pál Baráti Körnek. 2006 óta a Sensaria festőcsoport tiszteletbeli képviselője, 2014-től pedig részese a Szolnoki
Képzőművészeti Társaság és a T-Art Alapítvány közösségének.
Pályája legjelentősebb elismerései:
1986. Képző- és Iparművészeti Lektorátus díja (Akvarell biennálé, Eger)
1999. Aranydiploma (Arcok és Sorsok, Hatvan)
2002. Tornyai-plakett (Vásárhelyi Őszi Tárlat, Hódmezővásárhely)
2010. Aranydiploma (Tájképfestészeti biennálé, Hatvan)
- Csendélet kiállítás fődija (Csepel Galéria, Budapest)
- Endre Béla mesterdíj (Vásárhelyi Őszi Tárlat, Hódmezővásárhely)
2018. Munkácsy Mihály-díj
2018. Monor Város Díszpolgára és Monorért Emlékplakett